12. janvārī aicinam vēsturiskā ceļojumā ”Pa Rūsiņa pēdām”

Šogad aprit apaļi 811 gadi, kopēs mūsu pirmajā rakstītajā vēstures avotā – Indriķa hronikā minēti un uzskaitīti tie letu vadoņi, virsaiši, barveži, kuru vēsturiskā aktivitāte palīdzēja Rīgas bīskapam Albertam piepildīt sapni par Līvzemes kā visu Rusu neaizņemto Z-Baltijas piekrasti. Hronikā šie vadoņi ir minēti noteiktā secībā: I Russinus de castro Sotecle (Rūsiņš no Sotekles). II Waridote de Autine (Autīnes Varidots), III Talibaldus de Beverine (Tālivaldis no Beverīnas).

Ņemot vērā to, ka Indriķa hronikā Rūsiņš ir minēts kā pirmais, kam seko pārējie vadoņi, tad, mūsuprāt, viņa vēsturiskajai nozīmībai līz šim ir pievērsta nepelnīti maza uzmanība. Šī iemesla pēc mēs šo tēmu ceļam pāri visām un savu pētniecisko un izzinošo darbu veltam viņam. Tieši Raiskumā ir slējusies karavadoņa Rūsiņa pils Sotekle, kas pēc mūsdienās sastopamajām aprisēm dabā šķiet ir bijusi ļoti dižena un prakstiski neieņemama. Par to arī mūsu stāsts.

Sekojot rakstiem Indriķa hronikā, aicinam doties līdz vēsturiskā ceļojumā pa pēdām vienam no drosmīgākajiem Letu karavadoņiem viduslaikos – Rūsiņam no Sotekles! (Russinus de castro Sotecle).

Programmas mērķis izzināt reālajā dabā vienu no varonīgākajiem vēstures periodiem Krusta karu laikā (13.gs).

5 stundu aktīvs pārgājiens (~ 8km) caur Gaujmalas vienu no senākajiem mežiem, gar Beverīnas ceļu, sasniedzot seno karavadoņa Rūsiņa pili Sotekli – mūsdienās Kvēpenes pilskalnu.

Programmas vidū piknika pauze pie ugunskura ar uzskates materiāliem, vēsturiskajām aktivitātēm un izglītojošiem tematiskiem stāstījumiem.

Pārgājiena vedīs pasaules apceļotājs un vēsturiskās rekonstrukcijas kustības priekšgājējs: Andris Geidāns

Sīkāk par programmu meklē mūsu mājas lapā:šiet

Pieteikumi un jautājumi: raiskums@vesturiskiaktivs.lv, 29 161 120, 29107175

About Author

elina